מדביר עם רישיון

עד יוני 2016 לא היו רשיונות לעוסקים בהדברת מזיקים, אלא רק היתר הדברה שדרוש לכל מי שעוסק בהדברה – אולם לאחר מספר אסונות שקרו בתחום זה בשנים האחרונות, עודכן החוק וכעת נדרש רישיון המותנה בהכשרה על מנת לעסוק בהדברה. מה זה רישיון הדברה ולמה זה חשוב – במאמר שלהלן

שירותי הדברה הם שירות חיוני לשמירה על הבריאות והתברואה בכל מקום פרטי או ציבורי, בין אם מדובר בבית ובין אם מדובר במשרד אן בעסק. מזיקים לא חסרים: מחרקים כגון נמלים ותיקנים, ועד למזיקים גדולים יותר כמו עכברים וחולדות.

אולם בשנים האחרונות שמענו וקראנו לא מעט על אסונות הדברה, של אנשים שנפגעו ואף מתו כתוצאה מהדברה לקויה, שימוש בחומרים מסוכנים באופן לא בטיחותי ואי הקפדה על נהלי בטיחות בסיסיים. במדינת ישראל נהלים נכתבים בדם, זה ידוע, והמשרד להגנת הסביבה נכנס לפעולה לאחר אסונות כאלו שעלו לכותרות.

מדברי עם רישיון ! אל תתפשרו כשאתם מזמינים מדביר.

מדברי עם רישיון ! אל תתפשרו כשאתם מזמינים מדביר.

מדביר עם רישיון: מעבר מצור בהיתר לחובת רישיון

כך נחשפה העובדה המדהימה שעד קיץ 2016 לא היה צורך ברישיון על מנת לעסוק בהדברת מזיקים, ולמעשה לא היה קיים מושג של מדביר עם רישיון. עדכון החוק בהצעת חוק ממשלתית מטעם המשרד להגנת הסביבה תיקן מצב זה, והחל מחודש יוני 2016 החוק המסדיר רישוי של מדבירים וחובתם להחזיק ברישיון על מנת לעסוק בכך, אכן נכנס לתוקף.

כעת כל מדביר חדש צריך לעבור את ההכשרה המתאימה על מנת להפוך למדביר עם רישיון, היודע מה הוא עושה עם חומרים מסוכנים וכיצד לא לסכן את דיירי המרחב שבתוכו הוא עובד על מנת להדביר מזיקים.

חומרים מסוכנים! חובה במדביר עם רשיונות

חומרים מסוכנים! חובה במדביר עם רשיונות

מדביר עם רישיון: מה עם המדבירים הוותיקים?

תחת החוק הישן, היו חברות הדברה מעסיקות עובדי קבלן מטעמן שלא החזיקו בהיתר הדברה משל עצמם, והן כביכול היו מפקחות עליו. האסונות שקרו בשנים האחרונות הביאו לידי כך שהחוק החדש מחייב כעת על עוסק בהדברת מזיקים להיות מדביר עם רישיון.

ועדיין, על פי החוק החדש, על מנת לאפשר תקופת הסתגלות לכל המדבירים הוותיקים, גם מי שהיה עובד הדברה ללא רישיון יוכל לעסוק בכך במשך שלוש השנים שעוברות מיום כניסת החוק לתוקף (1 ליוני 2016). כלומר, נכון לכתיבת שורות אלו בסתיו 2017, ייתכן כי ישנם לא מעט עובדי הדברה אשר בפועל אין להם רישיון על פי החוק החדש.

חדש! ריסוס והדברה עם רחפן

חדש! ריסוס והדברה עם רחפן

מדביר עם רישיון: אילו רישיונות קיימים?

החוק החדש מגדיר ארבעה סוגים של מדביר עם רישיון:    מדביר בדירות אשר יהיה רשאי להדביר רק בדירות מגורים ובמשרדים קטנים וברכוש המשותף בבניין שיש בו עד 16 דירות או משרדים; מדביר במבנים ובשטח פתוח אשר רשאי לבצע כל הדברה מותרת, למעט הדברה באיוד; מדביר באיוד אשר רשאי לבצע כל הדברה; מדביר צבאי לחיילים, שיחול רק בשטחי מחנות צה”ל.

למען בטיחותך ובריאותך, בעת הזמנת מדביר לביתך – דרוש שיהיה זה מדביר עם רישיון בלבד!

מבצעים והנחות חייג עכשיו
צור קשר חייג עכשיו